Afdeling Extra Muros |
( Laatste bijwerking op 09.09.07 ) |
Deelnemers : 29, met vertegenwoordigers van de afdelingen Parijs, Rijsel, Keulen, Oostende, Antwerpen-Land van Ryen, Luxemburg en Schelde-Leie.
De dag werd weer een succes van uitwisseling van vele Prince-leden en partners.
Tijdens een broodjesmaaltijd verwelkomt de secretaris de aanwezigen en doet enkele administratieve mededelingen.
Graag ook spoedige betaling van de lidmaatschapsbijdrage voor 2007-2008, op de nieuw geopende rekening, zodat we op tijd zijn voor het nieuwe ledenboekje.
In de namiddag bezoekt de groep achtereenvolgens (zie hieronder) het stadhuis van Oudenaarde, de kerk van Ename uit 998 (oudste van het land?), en via het hoogste punt van Vlaanderen (70 meter) ook de protestants gemeente in Korsele, Horebeke, telkens met erg interessante, vaak humoristische gidsing en commentaar. Hier paste een hartelijk woord van dank aan Daniël Devleeschouwer en Jan Debacker voor het inrichten van deze geslaagde bijeenkomst.
Tijdens het avondaperitief geeft de secretaris lezing en toelichting van het financieel jaarverslag, dat goedgekeurd wordt. Daarna geeft dezelfde de lezing* , over het ontstaan en de geschiedenis van de taal, voordracht die muisstil wordt gevolgd, zij het vaak onderbroken door hartelijk gelach, en die sterk wordt geapprecieerd.
(* “Een babbel met Lucy”. Van het Nederlands van nu gaan we terug naar het ontstaan daarvan uit het Germaans, naar het Indo-Europees, en naar de mogelijke oer-wereldtaal van de homo sapiens en van de andere mensensoorten naar die van ons aller oermoeder, 4 miljoen jaar geleden.)
Een lekker driegangenmenu met de nodige verfrissingen besluit deze erg geslaagde bijeenkomst. Dank aan alle deelnemers en zeer welkom volgende keer.
Informatie:
Oudenaarde is ongeveer 1000 jaar oud, heeft een rijke geschiedenis en telt vele historische monumenten. De stad ligt aan de Schelde, de goedkoopste weg voor de handel. Ze verbond de zee en de latere metropolen met de veel vroeger bloeiende steden van haar Zuiderbekken, waaronder Arras in Frans Vlaanderen. Steden als Oudenaarde lagen op de grote weg van de invasies, en waren door de eeuwen heen van groot strategisch belang, en daardoor vaak ten prooi aan belegeringen, verwoesting en brand.Toch groeide Oudenaarde vanaf de elfde eeuw (bouw van een eerste primitieve sluis) uit tot een belangrijke handelsplaats en een beroemd wandtapijtencentrum, met een bloeiende lakennijverheid.
![]() |
![]() |
Detail van een Oudenaards tapijt. Een bekend merkteken is het brilletje op de zoom: dit staat in het stadswapen en het is de bril die Karel de Vijfde op de neus van de poortwachter had willen zetten toen deze de keizer niet herkende (tja, die was ook incognito gekomen en niet in een groots gevolg...) |
Korsele, de officiële naam van wat de bewoners De Geuzenhoek noemen. België is overwegend katholiek. Er is echter die piepkleine protestantse enclave, met zo een 200 inwoners en één dominee. De bewoners zijn nakomelingen van de bosgeuzen van Jacob Blommaert (1534-1572), actief bij de inname van Den Briel en Vlissingen en, op verzoek van Willem van Oranje, van Oudenaarde, geboortestad van landvoogdes Margaretha van Parma. In Korsele, gesticht in 1554, zijn nog twee protestantse kerken, een kerkhof met een grote treurbeuk en een gedenksteen van koning Willem I. De onderwijzerswoning is het geboortehuis van de schrijver Abraham Hans (1882-1939).
![]() |
![]() |
| De kerk in Ename bleek uit 998 te stammen (Keizer Otto II) | Detail van de " Bosgeuzenkerk" te Korsele |