Guillaume Van der Stighelen en zijn 'Rozeke'

Guillaume Van der Stichelen en 'Rozeke'

Terugblik

Tot grote verbazing van haarzelf, bleek Annabel Parret nog ‘kersvers’ te zijn, woorden van onze voorzitter… en daarmee was de derde vergadering van dit seizoen geopend.

Na het voordragen van de keure, werden nog enkele jarigen gefeliciteerd, waarna Jan met enige trots liet weten dat hij zijn favoriete politica als het ware tegen het lijf gelopen was. Het werd een gezellige babbel met Annelies Vanderlinden.

In onze borden zagen we een heerlijke pompoensoep en nadien een hertenkalf met zijn wintergarnituur passeren.

Karin kreeg het woord om ons te herinneren aan het project ‘Auxilia’: individuele hulp aan leerlingen in kansarmoede. Een oproep werd gedaan tot nog meer kandidaten. Wie doet er mee? Er werd ook aandacht gevraagd voor de Prince-Academie. Naast de online lezingen, vind je er het taalcafé (informeel praten met studenten Nederlands in andere landen), de debatsalons én de bibliotheek, waarin ondertussen de boeken van Greet VT en van Hilde O prijken.

Vervolgens was het tijd voor de spreker van de avond: hij drinkt thee, en toch ruikt het hier naar Douwe Egberts; hij leest niet veel, maar hij schrijft wel boeken; hij schreef ooit de slechtste opstellen van de klas, en reclame wás…; gelukkig is hij zeker niet lui: Guillaume Van der Stighelen.

Onze spreker kreeg zijn naam van zijn over-grootvader, Gwillem, die zijn naam als ondernemer verfranste tot Guillaume. Deze man, geboren in een armoedig gezin, ontpopte zich tot sanitair ondernemer. De aanloop tot het schrijven van zijn debuutroman, begon met een zoektocht naar zijn naamgenoot. ‘Waarom werd ik naar hem genoemd?’. ‘Waarom was er die breuk met de familie?’ Guillaume raakte volledig geïntrigeerd door de man. Dus begon hij zich te verdiepen in het Antwerpen van einde 19e eeuw en begin 20e eeuw. De pagina’s groeiden… 1500 bladzijden. Tot dat ene gesprek met vriend Thomas: ‘Wat ben je aan het doen? Ben je journalist of een roman aan het schrijven?’ Plots kwamen de personages vanzelf. De mogelijkheid om fictie te schrijven, werkte als een bevrijding. Een nieuwe passie bij Guillaume Van der Stighelen werd geboren. Gerard Reve indachtig: ‘Waar gebeurd is geen excuus’. Als het geen geschiedschrijving meer moest zijn, moest het boek veel korter. Zelf zijn boek lezen vond hij trouwens afschuwelijk. Alle overbodige data moesten eruit, zodat het pure verhaal tot zijn recht kon komen. ‘Rozeke’ was een feit. 

En waarom is de titel van het boek dan weer ‘Rozeke’?...

 

 

 

 

Een activiteit georganiseerd door: 

behoort tot het gewest Schelde-Dommel dat volgende afdelingen omvat:

Kort

Plaats: 
restaurant Den Eyck in Kasterlee
Wanneer: 
vrijdag, 8 november, 2024 - 19:00
Beschrijving: 

Beste vrienden,

Onze spreker op de aanstaande vergadering van 8 november is een grote naam in Vlaanderen en ver daarbuiten: Guillaume Van der Stighelen zal ons onderhouden met zijn boek ‘Rozeke’.

Guillaume Van der Stighelen is bekend als reclamemaker en mede oprichter van het internationale reclamebureau Duval Guillaume. Van hem zijn de voor ons bekende ‘Thuis is waar mijn Stella staat’, ‘Spa, het zuiverende water’ en ‘Het ruikt hier naar… Douwe Egberts’.