Danny De Cock over 'De oorsprong van onze cultuur en taal'.

Danny De Cock en 'De oorsprong van onze cultuur en taal'

Terugblik

Beste vrienden,

Met dank aan Jan voor zijn nota’s, vinden jullie hieronder een herinnering aan de vergadering van afgelopen vrijdag.

Onze vriendin Gusta is opgenomen in het ziekenhuis met hartproblemen. Ann doet een kaartje rondgaan om ze veel beterschap te wensen. Het zal Gusta deugd doen dat we aan haar denken.

Op tafel vinden we de kalender met een aantal nieuwe activiteiten: het is een gevuld najaar:

Zondag 2 november:

Gewestdag

Deze vindt plaats in Antwerpen en wordt georganiseerd door de afdeling Antwerpen-Land van Rijen.

(mooi!) Programma: 

.    9.30u: Welkom aan boord van één van de Flandria boten met koffie en heerlijke koffiekoeken

    10.00u: Afvaart voor tocht langs de Oosterweelwerken en de haven, met deskundige gidsen 

    11.30u - 12.30u: Brunch aan boord

    13.00u: Twee opties:  

  • Voordrachten in de Kristus Koningkerk met als thema ‘100 jaar Afrikaans & een gedroomde toekomst’: Loic De Canniere over Afrika (auteur van ‘Afrika: een gedroomde toekomst’). Dit gaat over een algemeen sociaal-economisch overzicht van Afrika voor de komende drie decennia, vertrekkend vanuit de demografische evolutie in Afrika. Eveneens aanwezig is Carina van der Walt, dichteres die in het Nederlands en Zuid-Afrikaans werken publiceert. 
  • Gegidste architectuurwandeling door de Tentoonstellingswijk in Antwerpen, de buurt waarin de Wereldtentoonstelling van 1930 plaatsvond; een van de mooiste interbellumwijken van ons land

 

    15.00u - 16.30u: Afsluitend kamerconcert in de Kristus Koningkerk met o.a. cellist Christoph Bunzendahl, Bart Meuris/ piano, Rik Ghesquière dirigeert en de Zuid-Afrikaanse zanger Jannie Du Toit.

De voorlopige kosten zijn € 80-100 per persoon, mede afhankelijk van het aantal inschrijvingen. Cfr mail die iedereen mocht ontvangen. Inschrijven vóór 27 oktober.

 

Dinsdag 2 december: 

Elckerlijc met anderstalige studenten

https://www.elckerlijc.com/producties/vier-zussen/ 

VIER ZUSSEN van Claire Swyzen

Vier zussen met dezelfde opvoeding maar elk met een eigen karakter en levensweg. Marie, Vera, Martha en Lies zien herinneringen naar boven komen, met een lach en een traan, maken sprongen in de tijd en beleven hun verhalen alsof ze door en fotoboek bladeren.

Ticket 14 euro te storten op BE36 0010 5551 3681 van Elckerlijc met vermelding OVDP

 

Let op: Prince vergadering op vrijdag 27 februari en niet op 13 februari samen en op uitnodiging van Taxandria.

 

En dan nog wat extra data om te noteren

Zaterdag 25 oktober:

opening van de expo van ons senior lid PIET VAN LEUVEN 90

om 15 uur in de Sint-Bernarduskerk van Mol-Sluis (naast het Jakob Smitsmuseum). Piet Van Leuven was één van de ‘founding fathers’ van het museum. Cfr mail doorgestuurd op 2.10.25.

Donderdag 13 november:

Marc Schraevers spreekt over ‘De levens van Hugo Claus’ bij De Meierij in Den Bosch. Cfr mail doorgestuurd op 2.10.25.

 

De notelaar serveerde een rundscarpaccio met paprika en komkommer en nadien een snoekbaarsfilet met  knolselder, bloemkool, prei en kroketjes.

 

De spreker Danny Decock is na zijn pensioen bezeten geraakt door geschiedenis. Hij miste evenwel een alomvattend geschiedenisboek toegespitst op onze contreien, dus heeft hij het maar zelf geschreven en in eigen beheer uitgebracht. 

De spreker leidde ons door miljoenen jaren geschiedenis, en we leerden een paar nieuwe inzichten die we in onze schooltijd nog niet waren tegengekomen.

100 miljoen jaar geleden waren overal mensenrassen aan het ontstaan toen de aarde afkoelde door het loskomen van Oceanië uit Antarctica. Enkel de primaten in Oost-Afrika overleefden. Links van de riftbreuk ontwikkelden deze tot apen zoals chimpansees en gorilla’s die niet verwant zijn aan de hominiden die rechts van de breuk ontwikkelden tot mensen. De mens is dus geen afstammeling van de aap, een geruststelling, doch Jane Goodall zal dit niet graag horen?!
300.000 jaar geleden gingen deze mensensoorten zich verspreiden over de ganse wereld, tot Australië en Zuid-Amerika toe. Enkel ratten en netels zijn ook overal verspreid. 

Bij ons was het toen nog ijstijd, maar in de Vruchtbare Sikkel (gebied in het Midden-Oosten tussen de Eufraat en de Tigris en Egypte) was het klimaat het gunstigst toen 7000 jaar geleden de mens aan landbouw begon te doen. Door de verdere klimaatopwarming smeltten de gletsjers af in de Kaukasische bergen en kwam er zoveel water in de Zwarte Zee dat de Bosporus doorbrak. De daaropvolgende zondvloed overspoelde de vruchtbare sikkel en die mensen migreerden naar Indië, Rusland, Egypte en ook naar Europa en brachten de landbouwcultuur mee. De schitterende Babylonische en Egyptische beschavingen ontstaan, en bij ons duiken dolmens en menhirs op. Deze mensen zijn niet onze voorouders, want er komt een nieuw volk uit wat nu Oekraïne is en Centraal Azië: de Yamna, die opgejaagd worden door de Hunnen uit Azië. Het is hier een komen en gaan: die Yamna in Europa spreken Keltisch maar worden door de Romeinen verdrongen naar de uithoeken van Europa waar nu nog Keltisch gesproken wordt (Ierland, Bretagne, Schotland, Galicië). In onze contreien worden de lokale volkeren uitgemoord, en de overblijvers worden geromaniseerde Kelten. We worden 500 jaar door de Romeinen bezet tot de Franken in 406 de bevroren Rijn oversteken en het verzwakte Romeinse Rijk onder de voet lopen. De Frankische talen mengden met  het volkslatijn tot de talen die we nu kennen.

Piet doet nog een oproep voor Kara Karamba, een concert georganiseerd door Lara, de dochter van Hilde en Piet, ten voordele van de samenwerkingsprojecten in Kara Kara (Niger). Dit concert gaat door op 15 november om 19.00u in ’t Getouw in Mol.

https://www.cultuurcentrummol.be/kara-karamba

 

KALENDER

2 November: Gewestdag in Antwerpen.

14 november: Filip Buekens - filosofische inzichten over ‘fake news’ en complottheorieën.

2 december (dinsdag): Elckerlijc toneel ‘Vier zussen’ met anderstalige studenten CVO (Centrum voor Volwassenenonderwijs).

12 december Willem Van der Auwera – Machiavelli.

9 januari: Verrassing!

27 februari (vrijdag): Paul Hermans, Directeur Literatuur Vlaanderen (gezamenlijk met Taxandria).

13 maart: Maidenspeech Leen Thielemans.

22 maart (zondag): open NT&C aktiviteit.

10 april: Paul Lemmens – Mensenrechten.

Te bevestigen: uitstap.

8 mei: Maidenspeech Annabel Parret.

12 juni: Jaarafsluiter - Debat over “toekomst van het Nederlands”.

2 Augustus (zondag): Zomeractiviteit “op den Hof”.

 

En toen mochten we naar huis.

Met dank aan onze voorzitter Jan voor de nota’s.

Peter Braet, secretaris

 

 

Een activiteit georganiseerd door: 

behoort tot het gewest Schelde-Dommel dat volgende afdelingen omvat:

Kort

Plaats: 
Restaurant 'De Notelaar' in Kasterlee.
Wanneer: 
vrijdag, 10 oktober, 2025 - 19:00
Beschrijving: 

Beste vrienden,

Na onze muzikale start in september, gaan we in oktober terug naar onze roots: waar komen we vandaan? Wat is de oorsprong van onze Nederlandse taal en onze cultuur? Wat is de oorsprong van de taalgrens in ons land?...